EKİBİMİZ

21.03.1978 yılında İstanbul’da doğmuştur. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü Onur Öğrencisi olarak bitirmiştir. 2003’te San Francisco State University, ABD’de Klinik Psikoloji Master eğitimini tamamlamıştır. Bu süre zarfında çeşitli kliniklerde ergenlerle, gençlerle ve yetişkinlerle çalışan Kalem’in tez konusu Ölüm Olgusu ve Ölümcül Hastalarla Terapi üzerinedir. 2000-2001 yılları içerisinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Ali Tekcan ile birlikte Bellek üzerine çalışmalar yapmış, AÇEV bünyesinde yürütülen projelerde gönüllü olarak aktif rol almıştır.

Ayşegül Kalem, 2003-2009 yılları arasında Davranış Bilimleri Enstitüsünde Emre Konuk ile birlikte Uzman Klinik Psikolog olarak çalışmıştır. Aynı bünyede Kurumsal Gelişim Bölümünde de eğitmen ve danışman olarak görev almıştır. Kalem, 2009-2015 yılları arasında kurucu ortaklarından olduğu İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde psikoterapist ve eğitmen olarak çalışmıştır. 2016 Ocak ayından itibaren kurucusu olduğu YENİ Psikoterapi ve Psikolojik Hizmetler’de yetişkinlerle, ergenlerle ve çiftlerle danışmanlık hizmetlerini ve alana dair eğitim ve süpervizyon çalışmalarını sürdürmektedir. İlişki problemleri, depresyon, kaygı, travma,ölüm ve yas, kişilik bunalımları, kişisel gelişim ve çeşitli hastalıklarla mücadelede yaşam kalitesini arttırma, çalışma alanları içerisindedir. Bireysel/takım sporcuları, sanatçılar, yöneticiler ve öğrenciler ile performans geliştirme çalışmaları özel ilgi alanıdır. Kalem, Uygulamalı Spor Psikolojisi eğitimi almıştır. EMDR eğitimini EMDR Enstitüsünden almıştır ve aktif uygulayıcısıdır. Kalem, ayıca sertifikalı Somatik Deneyimleme terapistidir.

Ayşegül KALEM, MSc
YENİ Psikoloji Kurucusu
Uzman Klinik Psikolog / Psikoterapist
Yönetici Koçu, ICC / Öğretim Görevlisi

Ayşegül Kalem, Graduate Institute of Master Coaches/Behavioral Coaching Institute tarafından eğitilmiştir ve Certified Master Coach tur. International Coaching Council üyesi olan Kalem, orta ve üst düzey yöneticilerle bireysel ve grup koçluk çalışmaları yapmaktadır. İş hayatına yönelik “işte mutluluk” olgusundan yola çıkarak değişim/gelişim programları hazırlayıp eğitimler veren Kalem, psikoloji bilimini hayatın her alanında etkin kılmayı hedefler.

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde “Psychological Trauma and Healing” dersi veren Kalem, Türk Psikologlar Derneği Travma Birimi'nde Psikolojik Acil Müdahale Ekibi gönüllüsüdür. Türk Psikologlar Derneği ve EMDR Derneği üyesidir.

2013 yılında basılan “Terapi Odamda Kesişen Öykülerimiz” isimli bir kitabı vardır. Gerçek hayatta terapist olmak, terapistle danışan ilişkisinin her iki taraf için de dönüştürücü gücü, hikayelerle büyüyüp hikayelerimizi yeniden yazma süreçlerimiz Kalem’in en çok heyecan duyduğu temalardır. Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olan Kalem ayrıca Türkiye'de yaşayan yabancılarla İngilizce terapi / koçluk yapmaktadır.