EKİBİMİZ

10.12.1989 İstanbul doğumludur. Burak Bora Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra, 2011 yılında başarı bursuyla lisans eğitimini sürdürdüğü Sabancı Üniversitesi’nden Genetik ve Biyomühendislik bölümünden mezun oldu. Beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine bilimsel verilere göre yöntemler geliştirmeyi amaçlayan ve bunun üzerine araştırmalar yapan Durası, “Genetik ve Biyomühendislik” doktorasını Sabancı Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Diyabet, obezite, nörolojik hastalıklar, kanser gibi kompleks, yani birden fazla faktöre bağlı olarak gelişen hastalıkların mekanizmalarını moleküler düzeyde ortaya çıkarmak için biyoinformatiksel yöntemlerden faydalanarak multidispliner yaklaşımlar geliştirmek üzerine çalışmaktadır.

10 yaşından itibaren hayatının bir parçası olan spor ve beslenmenin o muhteşem etkileşiminin ardında yatan detayları keşfetmeye olan ilgisini, 2017 yılında Acıbadem Üniversitesi – Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün ilk lisans mezunları arasına girerek akademik boyuta taşımıştır. 2018 itibariyle sağlıklı yaşamı sürdürülebilir kılmak ve bireysel ihtiyaçların tanımlandığı kişiye özel, bilimsel verilere dayalı yöntemlerle yaşam kalitesini artırmak için danışmanlık vermeye başlayan Durası, “bütüncül sağlık” yaklaşımını benimsemektedir. Bireylere disiplinlerarası bir yaklaşımla özellikle obezite, kilo kontrolü, diyabet, çocukluk çağı obezitesi, kanserde beslenme ve sporcu beslenmesi alanlarında destek olan Durası’nın kişiye özel olarak tasarladığı yol haritası birçok detaylı adımı kapsamaktadır. Bireylerin beslenme durumlarının saptanması, yaş gruplarına göre beslenme gereksinimlerinin belirlenmesi, beslenme sorunlarının ne olduğunun anlaşılması ve değerlendirilmesi, önceliklerin ve alternatif uygulamaların tanımlanması, kişinin beslenme durumunun geliştirilmesi için çözüm yollarının zenginleştirilmesi ve önerilerle sürecin takip edilmesi, Durası’nın belirlenen hedefler doğrultusunda ilerlerken sonucun verimliliğini ve sürekliliğini sağlayan yol haritasının en önemli duraklarıdır.

Tüm çalışmalarını 2019 Eylül itibariyle YENİ Psikoloji bünyesinde yürütmeye başlamış olan İ. Melis Durası, ayrıca San Francisco Kadınlar Maratonu’nu koşmuştur ve 2012 Miss Turkey Türkiye Güzellik Yarışması’nda 3. olmuştur.

İ. Melis DURASI, PhD.
Genetik Mühendisi, Ph.D / Beslenme Uzmanı
Öğretim Görevlisi / Eğitmen